Sesin perde,şiddet ya da kalitesinden herhangi biri, konuşanın ne söylediğinden daha fazla dikkat çekiyorsa bir ses bozukluğundan şüphe edilir. Ayrıca konuşurken bir rahatsızlık, bir acı hisseden kişide de sesle ilgili bir sorun olabilir.

Ses bozukluğuna yol açan etmenler nelerdir?

Ses bozukluğunun nedenleri çok çeşitlidir. Maç izlerken bağırma, gırtlak civarındaki bir yaralanma ses tellerimizde gözlenebilir hastalıklara kadar çeşitli etmenler önemli/önemsiz ses bozukluklarına neden olabilir. Çok yüksek sesle konuşarak ya da çok yüksek/alçak perdeden konuşarak sesini yanlış kullananlarda , nefes alış-verişi düzensiz olanlarda, sigara içenlerde ve diğer bazı nörolojik bozuklukları olanlarda ses bozuklukları görülebilir.

Ses bozukluğuyla ilgili ne zaman profesyonel yardım alınmalıdır?

Seste -herhangi bir soğuk algınlığı ya da alerjiye bağlı olmaksızın- kalınlaşma, çatallaşma ve konuşurken bir rahatsızlık hissi varsa ve bu rahatsızlık on günden fazla bir zamandır devam ediyorsa bir kulak –burun-boğaz uzmanına başvurmalıdır. Sesinizde tıbbi açıdan bir sorun yoksa ve sorununuz sesin yanlış kullanımına bağlıysa doktor sizi dil ve konuşma bozuklukları uzmanına yönlendirecektir.

Ses bozuklukları nasıl giderilir?

Sorunların büyük bir kısmı dil ve konuşma terapisti tarafından giderilir. Bazı sorunlar ise tıbbi ya da cerrahi müdahale ile birlikte dil ve konuşma terapistinin çalışması sonucunda giderilir.sesin yanlış kullanımı sorucunda cerrahi müdahale gerektirecek bir durum oluşmuşsa da, sorunun yenilenmemesi için koruma amaçlı dil ve konuşma terapistine ihtiyaç vardır.